tir. 03. sep.
|PureMovement
Tir 20.00-21.00 Free social dance (drop-in-kizomba)
Kom til 1 times gratis social dance i kizomba. For helt nye, der aldrig har prøvet danse kizomba, vil der være 2 dygtige instruktør tilstede, som giver en kort og enkel introduktion i grundtrin og føringsteknikker i kizomba .

Tid & sted
03. sep. 2019 20.00 – 22. okt. 2019 21.00
PureMovement, Mejlgade 95, 3.sal, 8000 Aarhus, Danmark
Om begivenheden
Hvis du er interesseret i prøve danse kizomba - så tryk på eventet her - og gå ind og tilmeld til til en gratis prøvetime. Gratis intro i Kizomba
Bemærk - undervisning er aflyst tirsdag den 10. september pgr. lokalet bruges til andet.
Kizomba-Fitness
Kom og prøv 60-minutters sjov, hård og svedig træning, hvor du øver de vigtigste kizomba-og afro-trin og - bevægelser samtidigt med, du osse bliver udfordret med effektive styrke- og motionsfremmende fitness-øvelser....
Kom alene eller sammen med en ven/veninde, det er både for mænd og kvinder.....der er plads til alle.. 😀
Medbring
Kom helst i bevægelsesvenligt tøj.. evt have træningssko(indendørs som ikk laver sorte streger i gulvet) , håndklæde og drikkedunk.
PROGRAM
🔹Du får 60 minutters intensiv og effektiv træning, der forbrænder ml 700-1200 calories og styrker de fleste hovedemuskler samt dit kredsløbssystem.
🔹Der bliver også i slutning af timen indlagt øvelser, der smidiggør din krop og samtidigt virker afstressende for både din krop og sind.
🔹Undervisning tager afsæt i mange kendte kizomba-og afro-bevægelser og trin, men der vil osse trænes i øvelser, der direkte styrker din dansemæssige balance, smidighed, ben-arbejde og personlig udtryk.
Tilmelding
Det koster kun 50 kr. pr. lektion, og man betaler FØR træning direkte over mobilpay v. George Dahl på nr. 25368967
Underviser: George Dahl
Har over 15 års undervisningserfaring indenfor motion, fitness og dans for både unge, voksne og ældre.